Cvičení pro zdraví (Zdravotní cvičení+SM systém)

SMSystém neboli systém spirální stabilizace páteře 


Cvičení, které postupně vyvíjel MUDr. Richard Smíšek se svým týmem a dvěma dcerami, také lékařkami. Tento tým a jejich sm systém se zabývá hlavně pacienty s bolestí zad. Podrobné informace o této metodě najdete na stránkách: www.spiralstabilization.com


Cvičení lze provádět jako prevenci: přetížení nejen vrcholových sportovců, jako kondiční trénink, ale hlavně jako podpůrnou léčbu již u vzniklých komplikací – poruch hybnosti velkých kloubů, bolesti zad, snížení meziobratlových plotének a výhřezů plotének, u skolióz a kyfóz, špatného držení těla a poruch klenby nožní.

Nejdůležitější je na cvičení SMS to, že pomocí svalových spirálních zřetězení vytváří v těle sílu působící směrem vzhůru, která odlehčuje tlak na meziobratlové ploténky a klouby. Tím umožňuje jejich výživu, regeneraci i léčbu. Zároveň svalové spirály dávají páteři optimální pohyblivost

Zapojení svalů při pohybu

Při pohybu zapojujeme takzvané spirály. Svaly ve spirále stabilizují pohyb, stahují oblast pasu, vytváří v těle sílu orientovanou vzhůru a posiluje šikmé břišní svaly. Máme 3 typy svalových spirál. Je to spirála Lattisimus dorsi (široký sval zádový), která stabilizuje střední a hlavně dolní část břišní stěny, spirála m.pectoralis major ( velký prsní sval), ta stabilizuje horní a střední část břišní stěny a nakonec spirála m.serratus anterior (pilovitý sval), stabilizující horní část břišní stěny.

Zapojení svalů při relaxaci

Naopak při relaxaci jsou zapojeny vertikály, což je skupina svalů, které nás stabilizuje v klidovém stavu a udržuje nás ve vzpřímené poloze. Tyto svaly mají tendenci se zkracovat.

Při zvýšeném napětí vertikálních řetězců dochází k bolesti zad. Spirální svalové řetězce roztahují obratle od sebe, protahují páteř směrem vzhůru a tak odstraňují bolest. SM cvičení odstraňuje zároveň místní a celkové příčiny bolesti.

Spirální stabilizace je:

·     Protažení těla směrem vzhůru

·     Intenzivní posílení šikmých břišních svalů

·     Efektivní strečink

·     Kondiční trénink a regenerace

·     Možnost posílit břišní svaly tam, kde je jiný způsob posilování nemožný

·     Možnost léčby onemocnění páteře

·     Stabilní chůze

 

Věkové kategorie

Sm systém může cvičit každý, bez rozdílu věku. Podle možností člověka cvičení probíhá ve stoje, nebo za pomoci židle v sedě. Cvičení je pro lidi, kteří chtějí předcházet nebo odstranit bolesti zad, ale i pro sportovce jako kondiční trénink pro zvýšení výkonnosti a prevence přetížení. SM systém je možno cvičit i v těhotenství, protože pomáhá posílit břišní a hýžďové svaly i svaly pánevního dna. U cvičení dochází k relaxaci a protažení zad a napomáhá správnému vývoji dítěte.

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode